Svet je plný paradoxov. Protichodných pohľadov na vec, zdanlivo správnych, ale vo svojej podstate prinášajúcich logické spory. Ako napríklad dôchodca, ktorý sa snažil ochrániť svoj majetok a pri tom postrelil zlodeja. Dôchodcovi hrozí trest 8 rokov za mrežami a zlodejovi v prípade priestupku pokuta 33 eur, v prípade posudzovania prípadu ako trestný čin 2 roky väzenia. Formálne je všetko v poriadku, ale… ak by bolo naozaj všetko v poriadku, dôchodca by zavolal políciu, ktorá by zaistila zlodej a spravodlivosti by bolo učinené zadosť bez potreby použitia zbrane zo strany okrádaného dôchodcu. Keby…
Iný prípad paradoxu vidno na príklade súžitia obyvateľov v Plaveckom Švrtku. Neriešenie problému nelegálnej výstavby tu môže spôsobiť veľké problémy. Riešenie, ktoré sa na prvý pohľad javí ako najprirodzenejšie a tým je vymáhanie dodržiavania zákona, sa paradoxne môže ukázať ako najneschodnejšie. Pretože obyvateľmi ilegálnych stavieb sú Cigáni a pri nich sa všetky pravidlá platné pre zvyšok populácia stávajú nezrealizovateľné. Prečo?…
A ako úplný paradox mi prišlo vyhlásenie kancelárky NSR Angely Merkelovej o tom, že multikulturalizmus v Nemecku stroskotáva. V tom Nemecku, kde každá kritika tohoto konceptu vyniesla kritikovi označenie rasista, xenofób, či nacista. Nie je mi celkom jasný dôvod takéhoto náhleho vyhlásenia, ale jedno je celkom isté. Nemecké výrobky už nemajú ten punc kvality, ktorými sa odôvodnene hrdili v minulosti. Prognózy ohľadom rastu nemeckej ekonomiky nie sú veľmi ružové a možno si vedúci činitelia prestali zakrývať oči pred problémom, ktorý očividne existuje. Otázkou je, akým smerom sa to bude všetko vyvíjať. Či budú mať iba niektorí povolenie na kritiku multi-kulti a ostatní budú označovaní za extrémistov? Alebo?…
Ako som spomenul na začiatku, svet je plný paradoxov. Otázkou je, ako sa s nimi vyrovnáme. Necháme chladne pracovať logiku, alebo použijeme aj iný prístup k riešeniu problémov?
Pridaj komentár